Labe aréna > Vytrvalostní závod na 5000m obohatil Světový pohár

Vytrvalostní závod na 5000m obohatil Světový pohár

10.5.2009

Specialita na světovém poháru – tak se dá nazvat závod na dlouhé trati 5000m, který ICF zařadila do Světového poháru v Račicích a který bude i na dalším závodě v polské Poznani. Cílem této soutěže je vrátit jako kanoistickou disciplínu vytrvalostní závody, ve kterých byli čeští reprezentanti vždy velice dobří. ICF upravidla pravidla tak, aby byla soutěž atraktivní pro diváky a proto po hromadném startu a úvodním kilometrovém rozjezdu, se celý závod jede na 250 metrovém okruhu přímo před tribunami .

V Račicích se na start 5000 metrového závodu postavilo 24 žen v kategorii K1. Po hromadném startu se do vedení dostaly reprezentantky Rakouska, Jižní Afriky , Běloruska a Srbska, které si udržovaly vedení po celou dobu závodu, aby se rozdělili o první tři místa. Vítězství si odvezla jihoafričanka Brigita Hartley. Anna Adamová si dojela pro 9.místo a Marcela Krauzová skončila 17..

V kategorii C1 odstratovalo 16 kanoistů. Na pětikilometrové trati se představil juniorský mistr světa v maratonu z roku 2008 kanoista Jan Luňáček a Lukáš Koranda. Závod rojížděla tříčlenná skupina reprezentantů Ruska, Polska a Rumunska , následována italským a českým závodníkem a v této skupině se nakonec i rozhodovalo. Zvítězil polský reprezentant Marcin Grzybowski, Jan Luňáček velkým finišem na posledních dvěstěpadesáti metrech získal pěkné 4. místo a potvrdil svou pozici talentovaného závodníka. Lukáš Koranda skončil na 7. místě. Velký závod ovšem předvedl ruský závodník Konstantin Fomichev, který se zvrhnul při startu, ale závod nevzdal, znovu nasedl a závodní pole dojel za povzbuzování tribun. Bojoval až do konce, závěrečných 200 metrů ještě finišoval a jistě získal cenu publika a 12. místo.

V nejsilněji obsazené kategorii K1 muži odstartovalo 27 závodníků. Po ostrém hromadném startu se vyprofilovala vedoucí skupiny závodníků Běloruska, Kanady, Italie a Švédska , těsně následována skupinou s domácím Tomášek Ježkem. V rychlém závodě, kterému udával tempo kanaďan Van Koeverden, jeden z nejlepších světových kajakářů, se na předních pozicích nejen bojovalo, ale na každé obrátce i taktizovalo nakonec zvítězil Aleh Yurenia z Běloruska, následován Van Koeverdenem a italem Benedinim. Tomáš Ježek se v posledním kole snažil dojet úvodní skupinu a nakonec skončil na pěkném , ale nevděčném 4. místě.

„Já myslím, že takový závod je perfektní, protože rád závodím se závodníky v kontaktně v jednom závodě. Je to závod delší než jeden kilometr a to je dobré, protože zejména teď na jaře, hodně lidí trénovalo na delších tratích než je 500 metrů a tady mohou změřit své síly. A taky se tím světový pohár odlišuje od Mistrovství světa nebo Evropy.“,zhodnotil závod po dojezdu Van Koeverden, kajakářská hvězda světového poháru.

Jana Víchová 10.5.2009

Loading...

Domů

Meteostanice v Račicích

Studie přestavby areálu

Studie přestavby areálu

Sporty

Anketa

Znak Štětí Znak Štětí Logo CzechTurizs Logo KudyzNudy Logo Canon Liblice.jpg, 24kB Logo Viva

Akce

Galerie

Galerie

Odkazy

České veslování Český svaz kanoistů ČADL