Labe aréna > Smutná zpráva: zemřel Miloslav Švagrovský

Smutná zpráva: zemřel Miloslav Švagrovský

21.10.2016

Ve věku 87 let zemřela významná osobnost veslařského sportu, dlouholetý aktivní sportovec, trenér, funkcionář a rozhodčí Miloslav Švagrovský.

Čestný člen Českého veslařského svazu se narodil 29. května 1929 do rodiny pocházející z Roudnice nad Labem, jejíž členové stáli u zrodu organizovaného sportu v českých zemích ve druhé polovině 19. století. „Milda" dělal po celý život čest odkazu svých předků. Po druhé světové válce začal v Litoměřicích veslovat pod vedením Josefa Straky a na začátku 50. let byl členem reprezentačního výběru ČSR. V roce 1953 byl také členem legendární litoměřické čtyřky s kormidelníkem, která ve složení Antoch, Jíška, Švagrovský, Vosáhlo a kormidelník Slípka dokázala na mistrovství ČSR v Třeboni „zatopit“ i úřadujícím olympijským vítězům a získat stříbrné medaile.

Po skončení závodní kariéry se Miloslav Švagrovský stal trenérem, funkcionářem a respektovaným rozhodčím, který působil v litoměřickém klubu a v ČAC Roudnice nad Labem, tedy v klubu, u jehož založení byl také Miloslavův příbuzný Maxmilián Švagrovský. S veslařským sportem dokázal spojit také své zaměstnání, když jako ředitel štěrkopískovny v Račicích dokázal prosadit realizaci těžby štěrkopísku v takovém územním i množstevním rozsahu, že zatopením lomu došlo v 80. letech k vybudování veslařského kanálu, který se stal dějištěm mnoha vrcholných regat ve veslování a rychlostní kanoistice. Dlouholetým ředitelem akciové společnosti Sportcentrum Račice, která kolem kanálu později vznikla, byl jeden z jeho bývalých svěřenců Zdeněk Pecka. Zázemí s ohledem na tréninkové možnosti zde našli také olympijský kanoistický šampion Martin Doktor a legendární veslař Václav Chalupa.

Ke sportu přivedl Miloslav Švagrovský s manželkou Alžbětou, taktéž veslařkou, své tři syny. Jméno Miloslav Švagrovský je tak zapsáno do historie českého veslování hned dvakrát, neboť Miloslav mladší je mnohonásobným mistrem světa v kategoriích masters. Sportovní tradice rodu Švagrovských na Litoměřicku dále pokračuje, když vnuk Miloslava Švagrovského David je hráčem hokejového klubu Stadion Litoměřice ve WSM lize.

Miloslav Švagrovský ještě letos na konci srpna navštívil Litoměřickou regatu, kde společně s dalšími legendami našeho klubu vzpomínali na nezapomenutelné úspěchy, které zlatým písmem psaly první kapitoly kroniky poválečného veslování v Litoměřicích.

Čest jeho památce.

(Text Josef Weber ml.)

 

Loading...

Domů

Meteostanice v Račicích

Studie přestavby areálu

Studie přestavby areálu

Sporty

Anketa

Znak Štětí Znak Štětí Logo CzechTurizs Logo KudyzNudy Logo Canon Liblice.jpg, 24kB Logo Viva

Akce

Galerie

Galerie

Odkazy

České veslování Český svaz kanoistů ČADL