Labe aréna > Račice chystají další růst

Račice chystají další růst

24.7.2007 Článek v Hospodářských novinách

Jen pět staveb tohoto druhu na světě splňuje nejpřísnější kritéria pro pořádání špičkových mezinárodních závodů ve veslování a kanoistice. Jsou v Pekingu, Duisburgu, Poznani, Szegédu a... v Račicích.

Projekt umělého kanálu vznikl v sedmdesátých letech, kdy měli českoslovenští vodáci už bohatou sbírku medailí z olympijských her, evropských i světových šampionátů. Stát se rozhodl věnovat na výstavbu areálu finanční prostředky, na tu dobu ohromné. Ale teď se o to postarejte - a za co?

Pryč z červených čísel

Po roce 1989 předal stát Račice do vlastnictví veslařskému a kanoistickému svazu. Správa a údržba areálu byla do roku 1994 financována dotacemi z Českého svazu tělesné výchovy. "Potom však došlo ke světové raritě. Areál, jako jediný svého druhu na světě, musel fungovat bez finanční podpory státu, regionu či velkého města. Dva chudé svazy proto musely založit akciovou společnost, která hned po prvním roce činnosti měla na svém účtu milionové manko," vrací se do začátků Sportcentra Zdeněk Pecka, který se v roce 1997 stal jeho ředitelem.

Rozhodně je o co se tu starat. Obdélník hlavní vodní plochy je dlouhý 2350 metrů a široký 125 metrů. Unikátní vratný kanál pro jízdu lodí na start je široký 30 metrů. Cílová pětipatrová věž je v porovnání s podobnými zařízeními na známých drahách komfortním místem pro rozhodčí. Celý oplocený areál o rozloze 73 hektarů je propojen elektronickými rozvaděči pro přesné měření času a lemován pětikilometrovou silnicí. Tribuna pro diváky má kapacitu pět tisíc míst. V roce 1993 byla postavena loděnice a o dva roky později hotel s kapacitou padesát lůžek.

S přibývajícími lety se situace v hospodaření postupně lepšila a v roce 2000 se v Račicích poprvé dočkali aktivní bilance. Neustálý růst ekonomické výkonnosti se přibrzdil jen před dvěma lety, kdy v areálu probíhaly rozsáhlé opravy i údržba majetku a nekonala se tam žádná světová soutěž. "Nebylo snadné vrátit areálu jeho původní tvář. Pomocí osobních kontaktů, organizováním sportovních akcí, díky ubytovacím možnostem, reklamní a marketingovou činností i celkovou podnikatelskou aktivitou se nám loni podařilo dosáhnout rekordního příjmu 1,6 milionu korun," uvádí důvod ke spokojenosti bronzový olympijský medailista ve veslování z let 1976 a 1980.

Příprava sportovců, kteří se sem jezdí připravovat z mnoha evropských zemí a dokonce už i z Kanady, Nového Zélandu a Japonska, je samozřejmě náležitě zpoplatněna.

Přijďte si zarybařit

Dalším tahem bylo skloubit nároky vrcholových sportovců s rekreačním využitím. Areál je vhodný pro cyklistiku, běh, plavání, jízdu na kolečkových bruslích, v zimě pro bruslení i lyžování. Nechybí ani sauna a posilovna. Vody kanálu jsou pak revírem Českého rybářského svazu a pro jeho členy se staly zajímavým lovištěm.

Architektonická studie dostavby areálu prozrazuje, že veřejnost by se měla dočkat nových ubytovacích kapacit, víceúčelové haly, kurtů na tenis a squash, fitcentra, rehabilitačních zařízení i nových prostorů pro stravování. Všestranně zkvalitnit se mají služby pro přípravu sportovců, pro konání vrcholných světových soutěží se dál rozroste hlediště. "Předběžný rozpočet prozrazuje potřebu kolem 350 milionů korun. Naším cílem je organizovat evropské i světové šampionáty a vrcholem by mohly být veslařské a kanoistické soutěže v případě konání olympijských her v České republice. Do roku 2013 by měly být vyřešeny všechny finanční záležitosti," dodává Pecka.

Jaroslav Pešta, 19.7.2007

Loading...

Domů

Meteostanice v Račicích

Studie přestavby areálu

Studie přestavby areálu

Sporty

Anketa

Znak Štětí Znak Štětí Logo CzechTurizs Logo KudyzNudy Logo Canon Liblice.jpg, 24kB Logo Viva

Akce

Galerie

Galerie

Odkazy

České veslování Český svaz kanoistů ČADL