Labe aréna > O přípravách na MSJ 2010 s novináři

O přípravách na MSJ 2010 s novináři

29.7.2010

 Dnes dopoledne se v klubovně VK Slavia Praha uskutečnila tisková konference o přípravách a programu mistrovství světa juniorů 2010, které se uskuteční již příští týden od 4. do 8. srpna na ve Sportcentru Račice. Novináře informovali předseda ČVS Jiří Kejval, ředitel Sportcentra Zdeněk Pecka, šéftrenér juniorské reprezentace Michal Vabroušek a za patrona MSJ 2010 - Ústecký kraj, náměstek hejtmanky Arno Fišera. Naše juniorské reprezentanty zastupoval Jakub Podrazil.

Zahájení veslařského mistrovství světa juniorů 2010 v Račicích začíná již v 3.srpna 2010 slavnostním ceremoniálem.
K 29. červenci se na závody Mistrovství světa juniorů 2010 přihlásily juniorské reprezentace z 50 zemí v celkovém počtu 214 posádek. Největší výpravy budou z Německa , USA, Francie, Itálie, Rumunska, Ruska a České republiky.

Soutěžit budou junioři a juniorky v 13 kategoriích. Nejvíce přihlášených posádek je v kategorii JM 2x – 27 lodí, JM1x – 26 lodí, JW2x – 20 lodí a JM4x – 25 posádek.

Akci zajišťuje pořadatelský sbor v celkovém počtu 200 osob, z nichž většina má zkušenosti z loňského MS do 23 let i dalších mezinárodních akcí v Račicích. Součástí organizačního týmu bude i 50 našich rozhodčích a 22 mezinárodních rozhodčích, které nominovala FISA. Průběh MSJ budou řídit funkcionáři z FISA v počtu 30 osob.

Již 22. července přicestovala do ČR výprava z Nového Zélandu, další dny pak závodnící z Austrálie, Kanady, USA, Peru a Tunisu.

Příprava areálu:

Největší novinkou je stavba přívodu vody z řeky Labe. Bylo prodlouženo závlahové zařízení potrubím až do kanálu a 12. června začaly proudit do kanálu první kubíky vody. V současné době přiteče do kanálu cca 900 m3 vody, což znamená denní zvýšení hladiny o 6 mm v celém kanálu. (viz. zpráva v příloze)

Proti roku 2009 můžeme účastníkům MSJ 2010 nabídnout větší komfort v podobě nově zbudované 1.etapy zázemí pro závodníky v cílovém prostoru. Zajistili jsme další technické úpravy - například zabetonování geodetických bodů na startu a v cíli, rozšíření zdravotního a záchranného servisu, rozšíření prostoru pro novináře na tribuně, zlepšení podmínek pro fotografy na startu a také větší možnosti občerstvení pro návštěvníky.

Proběhla údržba všech plat a přechodových můstků a je zrekonstruováno 2. patro cílové věže. Na cílové věži byl také posílen signál zdroje pro internet dalším provozovatelem. Byl tím vytvořen požadovaný speciální zdroj internetového příjmu pouze pro potřeby FISA. 

Harmonogram soutěží:

Areál bude pro potřeby účastníků mistrovství otevřen od neděle 1.8.2010 do neděle 8.8.2010.

Slavnostní zahajovací ceremoniál proběhne v úterý 3.8.2010,

rozjížďky proběhnou ve čtvrtek 5.8.2010, opravné jízdy a čtvrtfinále v  pátek 6.8.2010,

semifinálové a finálové závody budou probíhat v sobotu 7.8.2010 od 10 hodin a v neděli 8.8.2010 od 9:30.

Časový program je uveden v příloze v PDF.

Informace pro diváky:

V provozu jsou internetové stránky www.racice 2010.com, kde jsou informace nejen pro účastníky mistrovství, ale užitečné informace o ubytování, vstupenkách a turistických zajímavostech v okolí.

Pro diváky je připravena veřejná tribuna již od zahájení rozjížděk. Vstupenky na veřejnou tribunu bude za 50 Kč po aby finálové dny v sobotu 7.8. a v neděli 8.8. V areálu je zajištěno i parkování pro výpravy i pro návštěvníky. Parkovací poplatek činí 50,- / automobil / den.

MSJ v České televizi :

Finálové boje juniorů bude přenášet v neděli 8.srpna v přímém přenosu Česká televize na ČT4 Sport od 12:50 do 15:20 hodin.

 

Příloha :

Račický kanál má zase budoucnost - vodu !

Račický areál vodních sportů, patří jednoznačně k nejkrásnějším zařízením pro veslování a kanoistiku na světě. Má špičkové parametry, zázemí pro závodníky i pořadatele a standardně se zde konají evropské i světové šampionáty. Také je místem, kam jezdí trénovat národní reprezentace z celého světa. Zkrátka - špičkové vrcholové sportoviště. Posledních osm let však trpělo nedostatkem vody. Poslední dva roky do té míry, že to vypadlo s budoucností areálu nedobře a v ohrožení byly i některé vrcholové akce. Problém jak doplnit v račickém kanálu vodu se stával den ode dne palčivější.

 Zdrojem vody v kanále je spodní voda. Hladina je tak závislá na stavu spodních vod ve svém okolí. Do roku 2002 hladina vody kolísala v cyklu 6 až 7 let. Rozdíl mezi maximální a minimální hladinou činil 50 až 60 cm, což prakticky neohrožovalo provoz na kanále. Ovšem od roku 2002 až do dnešních dnů hladina vody v Račicích nekolísala, ale jen a jen klesala. Současný deficit byl již na úrovni jednoho metru a vedení areálu mělo na čele větší a větší vrásky. Kde vzít vodu?

 „Logicky se nabízela možnost propojení s nedalekým Labem, ovšem problém je v tom, že hladina řeky je o 4,5 m níž, než hladina kanálu. Při zkoumání mnoha alternativ z nichž některé byly v oblasti sci-fi, padl i šťastný nápad zkusit propojit Labe s kanálem v Račicích prostřednictvím systému pro zavlažování zemědělských ploch,“ uvedl ředitel SC Račice Zdeněk Pecka. Systém zavlažovacího potrubí, do kterého je voda vháněna pomocí čerpadel umístěných na břehu řeky Labe, byl vybudován v roce 1965. Jedno rameno se naštěstí nacházelo necelých 600 m od sportoviště. Snová myšlenka o napojení na zavlažovací rameno se stala realitou a do kanálu nyní proudí voda. Díky tomu se zachránila hodnota ojedinělého areálu pro veslování a kanoistiku.

Proč voda klesá není podle Zdenka Pecky úplně jasné. Může za tím být globální oteplování, celkově nízký stav spodních vod v ČR , velké odpařování vod kanále nebo možná i úplně jiná příčina, která časem vyplave na světlo světa.

Račický sportovní areál byl vybudovaný v letech 1977 až 1985 na místě pískovny Severokámenu Liberec, závod Račice. Kanál byl vyhlouben v rámci usměrnění těžby písku a areál samotný byl dobudován dle architektonické studie ing.arch.Loudáta a ing.arch.Kulika. Slavnostně do provozu byl uveden v roce 1986.

 Zpracovali :

Ondřej Šafránek, Jana Víchová

 

 


Soubor:
time table as of 28_7_2010 racice.pdf
Formát:
pdf
Velikost:
32kB
Loading...

Domů

Meteostanice v Račicích

Studie přestavby areálu

Studie přestavby areálu

Sporty

Anketa

Znak Štětí Znak Štětí Logo CzechTurizs Logo KudyzNudy Logo Canon Liblice.jpg, 24kB Logo Viva

Akce

Galerie

Galerie

Odkazy

České veslování Český svaz kanoistů ČADL