Labe aréna > Připravy Mistrovstvi světa juniorů 2010 v Račicích

Připravy Mistrovstvi světa juniorů 2010 v Račicích

28.3.2010

Na základě rozhodnutí FISA se od 4. do 8. srpna 2010 uskuteční ve Sportcentru Račice veslařské Mistrovství světa juniorů 2010. Přípravy na jednu z největších letošních mezinárodních sportovních událostí u nás začaly již v minulém roce. O podrobnější informace jsem požádal ředitele Sportcentra Račice a výkonného ředitele přípravného výboru MSJ 2010 Zdeňkla Pecku.

 Loňský rok 2009 byl v historii Sportcentra Račice rekordní z hlediska počtu a rozsahu mezinárodních akcí . Můžete je připomenout a jak jste je zvládli?

Rok 2009 byl zcela výjimečný. Jen bych rád připomněl, že Sportcentrum Račice roce 2009 pořádalo následující závody:

  • Světový pohár kanoistů 2009,
  • Mezinárodní Brněnská regata ve veslování juniorů
  • Mistrovství světa veslařů do 23 let,
  • Mistrovství světa v jízdě na dračích lodích
  • Mistrovství světa kanoistů kategorie Masters,
  • Závod Olympijských nadějí kanoistů

Mimo to naše Sportcentrum pořádalo dalších šestnáct, většinou mistrovských nebo kontrolních závodů veslařů a kanoistů. Pro pořadatelský tým Sportcentra Račice a další organizátory z jednotlivých svazů to byla skutku velká porce a jsem hrdý na to, že jsme vše zvládli se ctí.

 Veslařskou veřejnost i dnes zajímá, jak hodnotily průběh a organizaci Mistrovství světa ve veslování do 23 let orgány FISA a sami účastníci ?

Mistrovství světa do 23 let (MS U23 2009) bylo nejnáročnější akcí. Pro pořadatelský tým Račic a ČVS to byla po několika letech první zkušenost s přísnými nároky mezinárodní veslařské federace FISA na pořádání světových závodů.

Průběh závodů ztížilo počasí.Vichřice o rychlosti až 120 km za hodinu, která se přehnala areálem Sportovního centra v Račicích ve čtvrtek 23.7.2009 v podvečer málem ohrozila samotné konání MS U23 2009. Mimořádným nasazením pořadatelů i FISA se povedlo do pátečního rána přivést areál do takového stavu, že šampionát mohl úspěšně proběhnout a zajistit náhradu za poškozené lodě.

O tom, že jsme pořadatelsky uspěli svědčí spokojenost všech reprezentací a děkovné dopisy od prezidenta FISA Denise Oswalda, které zaslal na adresu Českého veslařského svazu a Sportcentra Račice a.s.

 Vrcholnou letošní událostí bude Mistrovství světa juniorů 2010 ve veslování v prvním týdnu srpna. Jaká se předpokládá účast, z kolika zemí, jak dlouho potrvá?

 Dle zkušeností z posledních obdobných šampionátů, bude Mistrovství světa juniorů (MSJ 2010) probíhat ve zhruba stejném rozsahu jako loňské Mistrovství světa veslařů do 23 let.
Očekáváme účast na 1 300 veslařů z 60 zemí z celého světa.

 Areál bude pro potřeby MSJ 2010 otevřen od neděle 1.srpna 2010 do neděle 8.8.2010.

slavnostní zahajovací ceremoniál bude v úterý 3.8.2010,
rozjiždky budou ve čtvrtek 5.8.2010,

opravné jízdy v pátek 6.8.2010,

semifinálové a finálové závody budou v sobotu 7.8.2010 a v neděli 8.8.2010.

 Jak se na tuto světovou akci připravujete? Co bude nového oproti MS do 23 let?

Velkou roli hraje ještě čerstvá zkušenost z MS U23. Snažíme se vyvarovat několika drobných nedostatků a zachovat v minimálně stejné kvalitě vše to, co se v loňském roce osvědčilo.

V průběhu roku, do termínu konání MSJ 2010, proběhnou v areálu nezbytné opravy a údržby tak, aby byly drobné nedostatky odstraněny.

 Proti roku 2009 můžeme účastníkům MSJ 2010 nabídnout větší komfort v podobě nově vybudované 1.etapy zázemí pro závodníky v cílovém prostoru. Počítáme s některými technickými úpravami - na příklad zabetonování geodetických bodů na startu a v cíli, rozšíření zdravotního a záchranného servisu, rozšíření prostoru pro novináře na tribuně a zlepšení podmínek pro fotografy na startu, větší možnosti občersvení pro návštěvníky,.....

 Zároveň mohu říci, že samotná FISA má své požadavky sestaveny v tolika manuálech a do mnoha detailů pro přípravu a uspořádání závodů, že lze téměř s jistotou očekávat, že ještě něco najdou. Pak se musíme spoléhat na naší schopnost improvizace.

 

Návštěvnost zejména závěrečných soutěží loňské "třiadvacítky" byla vysoká, mnoho příznivců přijelo z Německa i dalších evropských zemí. Jak se bude propagovat MSJ u nás a jak ve světě?

 Na základě loňských zkušeností máme vytvořen mediální plán, jehož významnou součástí je i propagování MSJ zejména v sousedním Německu, kde se veslování těší obrovské popularitě. V provozu jsou již od začátku roku internetové stránky www-racice 2010.com, kde jsou informace nejen pro účastníky mistrovství, ale i další užitečné informace o ubytování, vstupenkách či turistických zajímavostech v okolí.

 Co bude ve Sportcentru připraveno pro rekreační návštěvníky v letošní sezóně?

Areál Sportcentra Račice je pro sportování veřejnosti neustále otevřen. Naší největší nabídkou pro sportující veřejnost zůstává 5 km dlouhý silniční okruh kolem kanálu s novým asfaltovým povrchem, který návštěvníci využívají s oblibou pro jízdu na kolečkových bruslích a na kolech.

V průběhu konání drtivé většiny závodů v areálu Sportcentra Račice může veřejnost nerušeně užívat silniční okruh v areálu pro své sportovní aktivity s tím, že při závodech není z provozních důvodů možno využívat část silnice kolem cílové věže. Pro tyto účely je vybudován objezd věže. Novinkou pro sportující veřejnost bude stánek s občerstvením za cílovou věží.

Atraktivní pro návštěvníky mimo doby závodů je i možnost lovu ryb.

Pro skupiny zájemců je možno zorganizovat i tréninky na dračích lodích.

Děkuji za rozhovor

Dušan Macháček, sen.

Loading...

Domů

Meteostanice v Račicích

Studie přestavby areálu

Studie přestavby areálu

Sporty

Anketa

Znak Štětí Znak Štětí Logo CzechTurizs Logo KudyzNudy Logo Canon Liblice.jpg, 24kB Logo Viva

Akce

Galerie

Galerie

Odkazy

České veslování Český svaz kanoistů ČADL