Labe aréna > Mezinárodní sezóna 2009 ve Sportcentru

Mezinárodní sezóna 2009 ve Sportcentru

19.2.2009 Rozhovor se Zdeňkem Peckou, ředitelem Sportcentra

O letošní mezinárodní sezóně ve Sportcentru v Račicích jsme hovořili s jeho ředitelem Zdeňkem Peckou.
Podle termínové listiny se letos ve Sportcentru uskuteční řada světových a mezinárodních závodů a soutěží.

Z.P. "Závodní sezóna 2009 je pro račický kanál  hodně nabitá. Kromě všech domácích kontrolních závodů a mistrovství ČR všech věkových kategorií ve veslování a kanoistice, je Sportcentrum Račice pořadatelem pěti mezinárodních vrcholových závodů a soutěží.

 

Z  nich dva jsou závody světového významu :.Mistrovství světa veslařů do 23 let, které se koná v Račicích ve dnech 23.- 26.7., kde se počítá se závodníky z cca 70 zemí a První závod ICF Světového poháru kanoistů, který proběhne v Račicích ve dnech 8.-10.5. za účasti závodníků ze 60 zemí .

Dalším významným závodem v Račicích je Mistrovství světa kanoistů kategorie Masters počátkem září. Květnová Mezinárodní brněnská regata mládeže, která byla v letošním roce přeložena do Račic. V návaznosti na ni uvidíme 22.května na našem kanále i závody olympijských nadějí ve veslování. Závod olympijských nadějí v kanoistice se uskuteční ve dnech 12.a 13. září.

Mimo tyto závody budou Račice místem pořádání Mistrovství svět na dračích lodích, které proběhne ve dnech 26.-30.8.2009, za účasti až 4 000 tisíce závodníků z celého světa a jehož pořadatelem je Česká asociace dračích lodí.

Vraťme se stručně stručně ještě k loňskému roku. Jaká byla loňská sezona v Račicích? Co se vybudovalo, opravilo, vylepšilo. Jak dopadl rok 2008 ekonomicky ?

Z.P. "V roce 2008 neproběhla v Račicích žádná významná mezinárodní soutěž. Byl to olympijský rok a pokud je olympiáda někde v Evropě, probíhá v Račicích nejedno soustředění olympijských družstev.P rotože Peking je místem Evropě velmi vzdálený, tak se většina týmů v roce 2008 připravovala přímo v Číně.V Račicích se připravovalo pouze olympijské družstvo veslařů Běloruska (na OH zlato,stříbro a bronz).Tyto skutečnosti měly vliv i na ekonomiku Sportcentra Račice a.s.

V areálu probíhaly některé investice jako např.generální rekonstrukce posilovny nebo výstavba budovy na vážení kanoistických lodí v cílovém prostoru (dotace MŠMT za 4 mil.Kč). A zejména položení nového asfaltového povrchu na vozovce kolem kanálu, která je součástí cyklostezky Labská cesta (dotace SFDI ve výši 4,56 mil Kč a spoluúčast ve výši 3,5 mil Kč).
Vlastní hospodářský výsledek akciové společnosti skončil vyrovnaný. "

Už v květnu se uskuteční Světový pohár v rychlostní kanoistice. Kolik zemí a kanoistů se zúčastní?

Z.P. "V květnu od 8. do 10.5.2008 proběhne v Račicích 1.závod ICF Světového poháru.
V současné době je přihlášeno 500 závodníků a přihlášky neustále přicházení. Dá se odhadnout, že konečné číslo bude kolem 600.
Letošní Světový pohár je již čtvrtou velkou mezinárodní akcí pořádanou v Račicích v posledních pěti letech, což se pozitivně projevilo na všech členech organizačního výboru. Každý z nich má již bohaté praktické zkušenosti a tak doufám, že i s organizací tohoto prestižního závodu kanoistů budou účastníci i návštěvníci velmi spokojeni..

Koncem května vystřídají kanoisty olympijské naděje veslařů. Tato akc měla být původně v Brně. Proč se přesunuly závody do Račic?
Z.P. "Závod Olympijských nadějí, pokud se koná v České republice bývá součástí brněnské Mezinárodní regaty, která se pojede 23 a 24.května. Protože letos je právě rok, kdy se olympijské naděje konají v ČR a zároveň z důvodu vypuštění a čištění brněnské přehrady se regata mládeže jede v Račicích, přivítáme letos u nás i olympijské naděje veslařského sportu."

Na červenec se připravuje největší, nejvýznamnější akce - Mistrovství světa do 23 let ve veslování.
Z.P. "Mistrovství světa U23 je určitě nejvýznamnější a největší závod, který se letos v Račicích pořádá. Přípravy na mistrovství začaly již v roce 2007. Světová akce je náročný nejen počtem účastníků, účastní až 1200 závodníků z celého světa,a le jeho náročnost násobí i mezinárodní federace FISA, která klade na pořadatele někdy i těžko splnitelné požadavky technické i finanční.. Pořadatelé se musí vypořádat zejména s tím, kde sehnat potřebné finanční prostředky na realizaci řádného zajištění MS U23 2009 dle požadavků FISA."

 

V srpnu přivítáte účastníky MS dračích lodí a v prvních dnech září závodníky na Mistrovství světa kanoistů Masters.
Z.P. "MS dračích lodí je se 4 000 zúčastněnými sportovci co do počtu zúčastněných účastníků druhou největší sportovní akcí v historii areálu hned po FISA Regata Masters 2002, kterého se zúčastnilo více jak 5 000 veslařů. Tuto akci kompletně pořadatelsky zajišťuje Česká asociace dračích lodí(ČADL) přes incomingovou agenturu Czech in.

Sportcentrum Račice se na akci podílí tím, že náš areál si ČADL celý pronajme a nabídne Czech in ubytovací kapacitu v Račicích a okolí."

Co nového se připravuje z pohledu návvštěvníků a rekreantů ?
Z.P. "V letošní zimě pak zamrzlý kanál přilákal velký počet rybářů, kteří využili, že areálu dostal od Českého rybářského svazu povolení k chytání na ledu (tzv.“na dírky“)

Sportcentrum i v letošním roce pokračuje ve snaze dobudovávat areál tak, aby se zlepšovala nabídka pro všechny návštěvníkyCentra. Věřím, že na podstatném zvýšení návštěvnosti v roce 2009 se bude podílet nový povrch na cyklostezce kolem kanálu, kterou budou kromě cyklistů hojně využívat i bruslaři na in-line.

Běžní návštěvnící areálu budou moci areálu využívat ke svému rekreačnímu sportování.V areálu je k dispozici občerstvení buď ve stánku u cílové věže nebo v Bowling Clubu.

Pro diváky závodů je připravena zrekonstruovaná tribuna z roku 2007. Pro speciální hosty Mistrovství světa do 23 let tzv.FISA Family, bude vybudována speciální tribuna.y
Jinak doporučuji běžným návštěvníkům před návštěvou areálu sledovat tyto webové stránky, aby měli přehled o závodech či dalších akcích konaných v areálu.

Při velkých mezinárodních závodech bude v jejich průběhu návštěvníkům povolen vstup jen do vyhrazených zón. "

Jak je to s ubytovacími kapacitami pro světové a mezinárodní akce?
Z.P. "Pro ubytování při mezinárodních závodech většinou využíváme mimo veškeré ubytovací kapacity vRračicích rovněž ubytování ve Štětí, Hoštce, Litoměřicích, Roudnici nebo na Mělníku.

Ubytování je při pořádání mezinárodních závodů jeden z největších problémů, neboť závodníci mají nejraději, kdyby bydleli přímo na závodišti a nemuseli dojíždět. Tohoto ideálního stavu v Račicích nemůžeme však dosáhnout.
Přesto nebo právě proto je dostavba dalších ubytovacích kapacit přímo v areálu prioritní. "

Děkuji za rozhovor.

Dušan Macháček, sen.

Loading...

Domů

Meteostanice v Račicích

Studie přestavby areálu

Studie přestavby areálu

Sporty

Anketa

Znak Štětí Znak Štětí Logo CzechTurizs Logo KudyzNudy Logo Canon Liblice.jpg, 24kB Logo Viva

Akce

Galerie

Galerie

Odkazy

České veslování Český svaz kanoistů ČADL