Labe aréna > Kanoistická reprezentace trénuje s Michaelem Phelpsem

Kanoistická reprezentace trénuje s Michaelem Phelpsem

27.3.2009

V letošním roce čeká rychlostní kanoisty účast na pěti vrcholových závodech s mezinárodní účastí. Úvodní závod světového poháru rychlostních kanoistů , který se bude konat 8. - 10. května v českých Račicích se nezadržitelně blíží. A tak stojí za to poohlédnout se na přípravu a formu našich sportovců, kteří se v této chvíli připravují v americké Chula Vista, na jihu USA. Na soustředění reprezentačních kanoistů a kajakářů tam odjel koncem února Martin Doktor se svými svěřenci.

Chula Vista skýtá velmi dobré tréninkové podmínky, a to jak z hlediska klimatu, tak po stránce vybavenosti. Pod odborným vedením Martina Doktora a Jierzy Dziatkoviece tu kanoisté získávají kondiční základ pro celou sezónu 2009. Podle vyjádření Martina Doktora, najížděla jedenáctičlenná výprava kajakářek a kanoistů pozvolna do náročného tréninkového tempa. První fáze tréninkové přípravy probíhala spíš ve sbírání kilometrů, a po rychlé aklimatizaci začala práce ve skupinách. Soustředění umožnilo zvolit individuální přístup v v tréninku, protože ne všichni jsou kondičně na stejné úrovni. Obdobné je to i v přístupu k technice jízdy, či motivačního nastavení. Tréninkové zatížení probíhalo podle testování individuální úrovně připravenosti .

Někde bylo potřeba výrazně přidat na kondici, v jiném případě vyžadovala větší pozornost práce s technikou. Správné tréninkové tempo korigují tři trenéři kanoistům Martin Doktor, kajakářům Jerzy Dziadkowiec a kajakářkám Hana Švarcová.

Přípravu, která každým dnem nabírá na intenzitě, se Martin Doktor snaží osvěžit společnými tréninky s týmem USA, který se v olympijském centru také připravuje na letošní sportovní sezonu. S reprezentačním trenérem USA Nathanem Lucem se snaží pro sportovce vymýšlet náročný, ale atraktivní tréninkový program. Závěrečná fáze přípravy, bude doplněna závěrečnými testy, které budou opět monitorovat úroveň připravenosti jednotlivých závodníků. Tréninková zátěž je vhodně doplňována i regenerací ať již v plaveckém bazénu, vířivce nebo v případě svalových příhod i v rehabilitačním zařízení s možností masáží.

Milým překvapením je , zejména pro ženskou část výpravy, přítomnost fenomenálního amerického plavce, Michaela Phelpse. I on tu sbírá energii pro další soutěžem spolu s dalšími hvězdami sportovního nebe. Občas se sejde na jednom místě prostřednictvím svých držitelů více než 20 zlatých, mnoho stříbrných a bronzových medailí z olampiád a nejvyšších sportovních soutěží. Opravdový trénink s našimi reprezentanty zdatně absolvoval držitel dvou zlatých a jedné stříbrné z letních OH v Pekingu, plavec Aron Weils Peirsol .

Přítomnost světových sportovních špiček tak potvrzuje výborný výběr lokality , kterou zvolil Martin Doktor pro přípravu českého reprezentačního družstva.

V závěrečné třetině soustředění čeká sportovce zvyšování intenzity, která povede postupně k nácviku traťového tempa. Následné testování prokáže individuální připravenost jednotlivých sportovců. Pak už budeme jen držet palce, aby po kvalitní tréninkové přípravě přišly i kvalitní výsledky. Světový pohár kanoistu ICF v Račicích začátkem května, bude první zatěžkávací zkouškou.

 

Zpracovala: Jana Víchová

 

 

 

 

Loading...

Domů

Meteostanice v Račicích

Studie přestavby areálu

Studie přestavby areálu

Sporty

Anketa

Znak Štětí Znak Štětí Logo CzechTurizs Logo KudyzNudy Logo Canon Liblice.jpg, 24kB Logo Viva

Akce

Galerie

Galerie

Odkazy

České veslování Český svaz kanoistů ČADL