Labe aréna > Jak se Labe aréna připravuje na velké závody?

Jak se Labe aréna připravuje na velké závody?

17.3.2015

Václav Chalupa a Zdeněk PeckaVáclav Chalupa a Zdeněk Pecka
Václav Chalupa a Zdeněk Pecka
Sezona je tu (Foto Zdeněk Paroulek)Sezona je tu (Foto Zdeněk Paroulek)
Sezona je tu (Foto Zdeněk Paroulek)

Dvě významné akce proběhnou v Labe aréně Ústeckého kraje během tří květnových neděl. Na začátku měsíce to bude ME v rychlostní kanoistice, 22. května začne juniorské ME ve veslování. O jejich přípravě jsme hovořili s ředitelem Sportcentra Račice a místopředsedou ČVS Zdeňkem Peckou. Co odpověděl?


Ještě nikdy jsme dvě významné akce v tak krátkém časovém odstupu od sebe nepořádali. Na druhou stranu je pro nás výhodné, že těžší závod, seniorské mistrovství Evropy rychlostních kanoistů, se koná první - ve dnech 1. až 3. května. Pokud se nám podaří ME kanoistů dobře připravit, tak hodně věcí budeme mít hotových i pro juniorské mistrovství Evropy ve veslování. Navíc budeme zkušenější. A pokud se třeba něco nepovede, máme šanci na reparát.

Čím se letošní akce organizačně liší?

Vrcholné akce dosud připravovalo Sportcentrum Račice vždy jen ve spolupráci s Českým veslařským svazem, nebo s Českým svazem kanoistů. Po vzniku Národního olympijského centra vodních sportů v Račicích a stejnojmenného spolku, který se stal vůdčí silou v pořádání uvedených závodů, jsme museli najít postupy, aby všechno do sebe zapadalo. Zvláště zpočátku docházelo k situacím, že oba subjekty, Sportcentrum Račice i Národní olympijské centrum vodních sportů, souběžně dělaly tu samou práci. Věřím však, že plánované závody nás prověří a nejpozději při zářijovém mistrovství světa dračích lodí bude již všechno fungovat jako na drátkách.

V organizačních výborech obou květnových šampionátů pracují jak zástupci Českého veslařského svazu, tak i Českého svazu kanoistů. Je to výrazná změna?

Ano, v tom je vidět výrazný pokrok. Dva svazy, které v minulosti nebyly zrovna v nějaké velké shodě, nyní dospěly ke vzniku Národního olympijského centra vodních sportů a společně připravují jak letošní evropský šampionát kanoistů, tak juniorský evropský šampionát veslařů. To dokonce považuji v českém sportu za unikum, ale věřím, že to bude model i pro přípravu těžších závodů v budoucnosti. Již v roce 2017 budeme pořádat mistrovství světa kanoistů a s největší pravděpodobností i mistrovství Evropy veslařů.

Co důležitého vás čeká v nejbližší době?

Naplno se rozebíhá sezona. Jestliže dříve přijížděli první závodníci na soustředění až někdy v půlce dubna, tak letos se u nás první závodníci objevili už 6. března. Nahrávají tomu i současné podmínky evropských zim, které nejsou příliš mrazivé. Zároveň mezinárodní federace tlačí světové soutěže do dřívějších a dřívějších termínů, a závodníci musí mít dříve naježděno potřebný počet kilometrů. Třeba termín kanoistického mistrovství Evropy je skutečně šibeniční nejen pro nás jako pořadatele, ale zejména pro závodníky, kteří už na začátku května musí mít vrcholnou formu, aby se mohli zúčastnit. A to se ještě před tím musí kvalifikovat.

Jak chcete do Račic přitáhnout co největší počet návštěvníků?

O tom, že Račice je skvělé závodiště, asi nikdo nepochybuje. Faktem však je, že máme problém s dostatkem diváků. Přece jenom račický areál se nenachází poblíž nějakého většího města. Ale ve spolupráci s Národním olympijským centrem vodních sportů, s Ústeckým krajem a s městem Štětím se začínáme tímto problémem intenzivně zabývat. Daleko větší důraz chceme klást na propagaci samotné Labe arény, zatraktivnit ji tak, aby návštěvníky přilákaly nejen velké závody, ale i další programová nabídka.

(Připravil Zdeněk Paroulek)

Loading...

Domů

Meteostanice v Račicích

Studie přestavby areálu

Studie přestavby areálu

Sporty

Anketa

Znak Štětí Znak Štětí Logo CzechTurizs Logo KudyzNudy Logo Canon Liblice.jpg, 24kB Logo Viva

Akce

Galerie

Galerie

Odkazy

České veslování Český svaz kanoistů ČADL