Labe aréna > Duel předsedů kanoistického a veslařského svazu

Duel předsedů kanoistického a veslařského svazu

18.6.2015

Vlevo Dušan Macháček, vpravo Jan BoháčVlevo Dušan Macháček, vpravo Jan Boháč
Vlevo Dušan Macháček, vpravo Jan Boháč

V květnu v račické Labe aréně proběhla dvě mistrovství Evropy - na začátku května Mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice 2015 a o tři týdny později Mistrovství Evropy juniorů ve veslování 2015.

Ohlédli jsme se za nimi spolu s předsedou Českého svazu kanoistů Janem Boháčem, který hodnotil Mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice, a s předsedou Českého veslařského svazu Dušanem Macháčkem,který hodnotil výsledky Mistrovství Evropy juniorů ve veslování.

1. Jak hodnotíte výsledky české reprezentace na proběhlém mistrovství Evropy?

Jan Boháč, Český svaz kanoistů (JB): 

Reprezentanti potvrdili, že česká kanoistika patří nyní mezi nejlepší v Evropě i na světě. Dobře se ukázali i mladí závodníci s perspektivou pro další období. Tak věřím, že úspěšný trend bude pokračovat.

Dušan Macháček, Český veslařský svaz (DM): 

Naše juniorská reprezentace mě a nejen mě velmi příjemně překvapila. V poměrně silné konkurenci naší mladí veslaři vybojovali kromě dvou stříbrných medailí ještě 5 čtvrtých míst a 2 pátá místa. Je to příslib do budoucna, tato generace by měla v budoucnu nahradit Mirku Knapkovou a Ondřeje Synka.

2. Jak šampionát hodnotili zástupci Evropské kanoistické a veslařské federace? Byli jste pochváleni či byly k šampionátu nějaké výtky?

JB: Pochvaly organizátorům takto velkých akcí bývají od Evropské federace společenským pravidlem. Ale tentokrát bylo vyslovené uznání pořadateli velmi upřímné. Navíc poděkování přicházela od národních federací i závodnických osobností.

DM:  Ačkoliv naše evropská federace nemá juniorské ME zdaleka takové nároky tak jako na seniorské ME, podle všech jsme uspořádali šampionát spíše v seniorském standardu. Obdrželi jsme veřejné poděkování jehož součástí je i zlatá plaketa pro pořadatele. Zaznamenali jsme i hlasy budoucích pořadatelů, že jsme je v mnohém inspirovali.

3. Oba šampionáty poprvé připravoval tým, kde byli zastoupeni kanoisté i veslaři. Jak se osvědčil tento nápad spojit jinak rivalitní týmy?

JB: Je to jediná správná cesta. Pokud chceme, aby Národní olympijské centrum vodních sportů, známé pod názvem Labe aréna Ústeckého kraje, měla potenciál dalšího růstu kvality poskytovaných příležitosti a služeb pro sportovce a veřejnost, musíme spojit síly obou národních federací.

DM: Osvědčil se velmi! Našli jsme mnoho synergií, neb mnoho činností je stejných, využili jsme stejné dodavatele, pouze u specifických činností jako např. rozhodčí pracovali buďto kanoisti či veslaři. A jen občas už jsou slyšet poznámky kolegů kanoistů, že veslaři jsou “couvači”, neb jezdíme pozadu. A my jim zas tak často neříkáme, že kanoisté jsou “cákalové” :). Poznávání prostředí sesterského sportu osobně považuji za velmi inspirativní a těším se na další benefity z této spolupráce.

4. Jak jste spokojeni s diváckou návštěvností obou šampionátů?

JB: Na kanoistiku jsou téměř dva tisíce diváků solidní, na račické závodiště neobvykle vysoké. Přesto že probíhalo MS v ledním hokeji a Pražský maraton se návštěvnost s Vysočina Arénou dosud srovnat nedá. Ale není všem dnům konec.

DM: U obou evropských akcí jsme byli s diváckou návštěvou spokojeni. Obě naše federace se špičkovaly, komu přijde více diváků. Nakonec to dopadlo nerozhodně.

5.  Na obě mistrovství se přijely podívat i významné osobnosti. Kdo do račické Labe arény zavítal?

JB: V případě kanoistů to byla kompletní exekutiva Evropské kanoistické asociace v čele s předsedou Albertem Woodsem z Velké Británie, řada bývalých českých a slovenských kanoistických šampiónů, např. Jiří Vrdlovec, a z politických představitelů samozřejmě hejtman Bubeníček a spolu s ním náměstci ministrů, kteří mají co do činění se sportem. Radost nám udělala také návštěva Petra Bruknera z Divadla Járy Cimrmana.

DM: Účast předsedy a členů Evropské veslařské federace je takřka povinná. Z politických elit přijel naše závodníky podpořit, kromě ministrů a jejich náměstků, pan hejtman Bubeníček spolu s radními a spousta dalších. Starosta Račic měl úvodní řeč při slavnostním zahájení, starosta Štětí předával jednu sadu medailí. Vítanou celebritou byl Ondřej Synek, který kromě "povinného" předání medailí ve své disciplíně - skifu, uspořádal s velkým ohlasem autogramiádu. Z naší veslařské komunity nechyběl téměř nikdo, kdo se o veslování zajímá, od nejmladších až po pamětníky. Schválně nejmenuji, protože bych jistě na někoho zapomněl a pak bych to celý rok poslouchal.

6. Hejtman Ústeckého kraje se účastnil obou šampionátů. Připravujete s Ústeckým krajem nějakou větší spolupráci?

JB: Ta spolupráce zrovna začíná na jedné z prvních etap rozvoje Labe arény a následovat budou další. Národní olympijské centrum vodních sportů a komplex aktivit navazují na všestranné možnosti sportovního areálu v Račicích a ve Štětí, přinese širokou nabídku sportovních a vzdělávacích příležitostí nejen pro obyvatele Ústeckého kraje. Chtěli bychom tedy společně pracovat na marketingu Labe arény, protože si myslíme, že má pro obyvatele Ústeckého kraje velký potenciál. S tím souvisí i plán na zapojení Labe arény do aktivit projektu Brána do Čech.

DM: Jsme moc rádi za hejtmanův osobní zájem o náš areál, všichni to vnímáme jako začátek společného úsilí vybudovat z Labe arény vyhledávané sportoviště pro všechny aktivní lidi. Kromě již běžícího projektu loděnice "dlouhé vody" ve Štětí bychom rádi s krajem sladili kroky při budování labské cyklostezky, která povede v těsné blízkosti račického kanálu a při dalších aktivitách zaměřených na širokou sportovní veřejnost. Potenciál vidíme v rozvoji projektu sportovních družin a pořádání závodů na veslařských trenažérech ve velkých městech Ústeckého kraje, jako je např. Chomutov, Most, Litvínov, Bílina, Děčín, atd. Výhledově bychom také chtěli spolupracovat na možnosti využití zdrojů ze strukturálních fondů EU, s jejichž pomocí uvažujeme o dobudování sportovní infrastruktury zaměřené na širší veřejnost, jako jsou hřiště, "venkovní posilovny" kolem samotného kanálu, atd.

7.  Jaké další významné akce v račické Labe aréně chystáte?

JB: Za kanoisty je to každoročně mistrovství republiky, Světový pohár 2016, ale především po 59 letech opět v ČR Mistrovství světa v rychlostní kanoistice 2017.

DM: Aktuálně nás ještě v září čeká, opět společně, uspořádat MS dračích lodí. Koncem května jsme uspěli s kandidaturou na pořádání Mistrovství Evropy ve veslování 2017.

(Zdroj Labearena.cz)

Loading...

Domů

Meteostanice v Račicích

Studie přestavby areálu

Studie přestavby areálu

Sporty

Anketa

Znak Štětí Znak Štětí Logo CzechTurizs Logo KudyzNudy Logo Canon Liblice.jpg, 24kB Logo Viva

Akce

Galerie

Galerie

Odkazy

České veslování Český svaz kanoistů ČADL