Labe aréna > Vytrvalostní závod na 5000m obohatil Světový pohár

Vytrvalostní závod na 5000m obohatil Světový pohár

10.5.2009

Specialita na světovém poháru – tak se dá nazvat závod na dlouhé trati 5000m, který ICF zařadila do Světového poháru v Račicích a který bude i na dalším závodě v polské Poznani. Cílem této soutěže je vrátit jako kanoistickou disciplínu vytrvalostní závody, ve kterých byli čeští reprezentanti vždy velice dobří. ICF upravidla pravidla tak, aby byla soutěž atraktivní pro diváky a proto po hromadném startu a úvodním kilometrovém rozjezdu, se celý závod jede na 250 metrovém okruhu přímo před tribunami .

V Račicích se na start 5000 metrového závodu postavilo 24 žen v kategorii K1. Po hromadném startu se do vedení dostaly reprezentantky Rakouska, Jižní Afriky , Běloruska a Srbska, které si udržovaly vedení po celou dobu závodu, aby se rozdělili o první tři místa. Vítězství si odvezla jihoafričanka Brigita Hartley. Anna Adamová si dojela pro 9.místo a Marcela Krauzová skončila 17..

V kategorii C1 odstratovalo 16 kanoistů. Na pětikilometrové trati se představil juniorský mistr světa v maratonu z roku 2008 kanoista Jan Luňáček a Lukáš Koranda. Závod rojížděla tříčlenná skupina reprezentantů Ruska, Polska a Rumunska , následována italským a českým závodníkem a v této skupině se nakonec i rozhodovalo. Zvítězil polský reprezentant Marcin Grzybowski, Jan Luňáček velkým finišem na posledních dvěstěpadesáti metrech získal pěkné 4. místo a potvrdil svou pozici talentovaného závodníka. Lukáš Koranda skončil na 7. místě. Velký závod ovšem předvedl ruský závodník Konstantin Fomichev, který se zvrhnul při startu, ale závod nevzdal, znovu nasedl a závodní pole dojel za povzbuzování tribun. Bojoval až do konce, závěrečných 200 metrů ještě finišoval a jistě získal cenu publika a 12. místo.

V nejsilněji obsazené kategorii K1 muži odstartovalo 27 závodníků. Po ostrém hromadném startu se vyprofilovala vedoucí skupiny závodníků Běloruska, Kanady, Italie a Švédska , těsně následována skupinou s domácím Tomášek Ježkem. V rychlém závodě, kterému udával tempo kanaďan Van Koeverden, jeden z nejlepších světových kajakářů, se na předních pozicích nejen bojovalo, ale na každé obrátce i taktizovalo nakonec zvítězil Aleh Yurenia z Běloruska, následován Van Koeverdenem a italem Benedinim. Tomáš Ježek se v posledním kole snažil dojet úvodní skupinu a nakonec skončil na pěkném , ale nevděčném 4. místě.

„Já myslím, že takový závod je perfektní, protože rád závodím se závodníky v kontaktně v jednom závodě. Je to závod delší než jeden kilometr a to je dobré, protože zejména teď na jaře, hodně lidí trénovalo na delších tratích než je 500 metrů a tady mohou změřit své síly. A taky se tím světový pohár odlišuje od Mistrovství světa nebo Evropy.“,zhodnotil závod po dojezdu Van Koeverden, kajakářská hvězda světového poháru.