Labe aréna > Ohlédnutí za MSJ 2010 v Račicích

Ohlédnutí za MSJ 2010 v Račicích

16.8.2010

Již druhým rokem pořádal Český veslařský svaz z pověření FISA světový šampionát ve veslování, tentokrát ve dnech 4. - 8. srpna 2010 mistrovství světa juniorů. Vrcholného klání mladých veslařů se zúčastnilo 50 zemí ze 6  kontinentů, celkový počet účastníků  byl 1020. Největšími výpravami byly reprezentace Německa , USA , Francie, Itálie, Rumunska, Ruska, České republiky.

Na startu se představilo celkem 213 posádek, které startovaly ve 13 kategoriích, přičemž nejvíce  posádek startovalo v závodě juniorských dvojskifů - 28, skifařů bylo 27 a skifařek 20. První den rozhodčí odstartovali 40 rozjížděk. Celkem  během 4 dnů se jelo 138 jízd.

Přípravy na MSJ 2010 začaly bezprostředně po skončení mistrovství světa veslařů do 23 let, které se konalo v Račicích v srpnu 2009. Přípravy řídil organizační výbor s předsedou Jiřím Kejvalem, a výkonným ředitelem Zdeňkem Peckou. Mnoho práce odvedl sekretariát ČVS a pracovníci Sportcentra Račice. Pro závodníky a jejich doprovod bylo zajištěno celkem 1500 lůžek v okolních městech a v Račicích.

Na závěrečných přípravách a samotné organizaci mistrovství se podílelo 220 organizačních pracovníků a pořadatelů, zdravotníků, IT pracovníků, včetně 50 našich rozhodčích. K nim se pak připojila dvacítka mezinárodních rozhodčích z FISA. Samotný průběh závodů zajišťoval pak i IT tým firmy Swisstiming a  25 funkcionářů a pracovníků FISA.

Důležitou aspektem pro průběh veslařských závodů je počasí. Proto bylo důležité zajistit spolehlivé předpovědi počasí, včetně výstrah nebezpečí bouřek. Všechno toto probíhalo díky spojení se státní a vojenskou metrologickou službou.

Všechny vrcholové veslařské závody přitahují diváky - fandy veslování, členy veslařských klubů, rodiče, příbuzné a přátele závodníků. Stejně jako loni při MS do 23 let byl i letos zájem o světový šampionát velký. Velmi dobrou diváckou kulisu mělo již úterní slavnostní zahájení šampionátu – spontánní účastí všech výprav, ale i diváků z okolí na tribunách. Program zahájení byl diváky velmi dobře hodnocen. Zahajovací ceremoniál zahrnoval mimo jiné defilé vlajek všech zúčastněných výprav, vztyčení vlajek FISA, ČVS a ČR, ale i vystoupení mažoretek a gymnastů a nezbytných pozdravů zástupců FISA, ČVS a obce Račic,

Rovněž ve slunečný čtvrtek, kdy se jely rozjížďky, byly na tribunách stovky diváků. V pátek i v sobotu, přes nepříznivé počasí  – trvalý celodenní liják - byly na tribunách rovněž  stovky fandících diváků s deštníky, pláštěnkami. A ve slunečnou neděli - závěrečný den, byly tribuny plně obsazeny diváky z řady zemí celého světa – zejména Německa, Itálie, ale i USA, Kanady, Austrálie, Nového Zélandu a České republiky. Podobně jako loni na třiadvacítkách nejvíce diváků (mimo našich) bylo z Německa. Finálové boje v neděli vidělo celkem 3500 diváků. Byly pro ně zajištěny průběžné informace prostřednictvím výsledkových tabulí, občerstvení, parkoviště.

V areálu nabízelo lodě a veslařský materiál ve stáncích 15 firem a sportovní oblečení a dárkové předměty byly k dostání v 5 stáncích. Stravování pro závodníky bylo zabezpečeno v prostorách loděnice v cílovém prostoru. Skladba stravy přesně odpovídala doporučením FISA.

Zpravodajství z MSJ 2010 zajišťovalo přímo v Račicích 40 zahraničních novinářů, kteří využívali služeb tiskového střediska a samozřejmě naši novináři a fotografové. Středisko poskytlo pro všechny internetové připojení, aktuální zprávy o každé jízdě, fotografové využívali pontonu na startu a ve finálových dnech tzv. MIX zónu, kde čekali medailisté po své jízdě na předání medailí. Nejvíce zpráv vysílal denně ČRO Radiožurnál a zpravodajství ČTK, MSJ věnovala pozornost rovněž MF Dnes, Právo a Ústecký deník.

Aktuální průběh závodů a výsledky přinášel ON Line server světové veslařské federace - FISA na adrese www.worldrowing.com v propojení na reportéry ve vozech  podél trati, kteří reportovali průběh jednotlivých jízd a informovali v češtině a angličtině i diváky na tribuně. Česká televize na programu ČT 4 Sport vysílala prímým přenosem 8 nedělních finálových bojů včetně udělování medailí. Spolukomentátorem byl Václav Chalupa. Přenos na ČT4 Sport na internetu sledovalo rekordních 18.000 diváků z celého světa.

Sportovní úroveň závodů ve 13 kategoriích byla na velmi dobré úrovni. Nejvíce medailí – 10 získali reprezentanti Německa, následováni Rumunskem a Řeckem. Na medaile dosáhlo 12 zemí. Do finálových bojů o medaile zasáhly celkově tři české posádky – Jakub Podrazil na skifu obsadil páté místo, osma juniorek taktéž 5. místo a osma juniorů šestá.
Ústřední trenér mládeže Michal Vabroušek byl s výkony našich spokojený. „Určitě jsou úspěchem tři finálové účasti Jakuba Podrazila a obou osmiveslic. Dále mě příjemně potěšila čtyřka juniorů, která byla sedmá. Zbytek posádek dopadnul podle očekávání kolem desátého místa, takže převažuje spokojenost."

Předseda ČVS Jiří Kejval po skončení šampionátu konstatoval: „O organisačním i sportovním úspěchu mistrovství světa juniorů svědčí skutečnost, že prezident FISA  Denis Oswald nám předal medaili - FISA MEDAILLE D´HONNEVR, jako projev ocenění vysoké úrovně račického šampionátu. Velmi kladně hodnotili celkovou úroveň MSJ i představitelé všech zúčastněných národních reprezentací. Při té příležitosti bych rád poděkoval za výbornou a obětavou práci celému organisačnímu výboru, pořadatelům, rozhodčím, technickým spolupracovníkům a fanouškům veslování od nás i ze zahraničí, kteří zaplnili tribuny račického kanálu a vytvořili spolu se závodníky jedinečnou kulisu svátku veslařského sportu.“

K výsledkům našich mladých veslařů předseda ČVS řekl, že finálová účast našich 17 závodníků ve finále světové soutěže, je největší za dlouhou dobu a je dobrým příslibem do budoucna.

Záštitu nad světovým šampionátem juniorů 2010 převzali ministr obrany Alexandr Vondra a hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová. Hosty nedělních finálových závodů byli ministr zdravotnictví Leoš Heger a ministr obrany Alexandr Vondra, olomoucký hejtman Martin Tesařík,  předseda ČSTV Pavel Kořán, předseda ČOV Milan Jirásek, náměstek ústecké hejtmanky Arno Fišera, členka rady kraje Jana Ryšánková, starostka města Štětí Zdena Rulíšková, poslanec Josef Šenfeld a další osobnosti. Významným partnerem mistrovství byl Czechtourism.