Labe aréna > Připravy Mistrovstvi světa juniorů 2010 v Račicích

Připravy Mistrovstvi světa juniorů 2010 v Račicích

28.3.2010

Na základě rozhodnutí FISA se od 4. do 8. srpna 2010 uskuteční ve Sportcentru Račice veslařské Mistrovství světa juniorů 2010. Přípravy na jednu z největších letošních mezinárodních sportovních událostí u nás začaly již v minulém roce. O podrobnější informace jsem požádal ředitele Sportcentra Račice a výkonného ředitele přípravného výboru MSJ 2010 Zdeňkla Pecku.

 Loňský rok 2009 byl v historii Sportcentra Račice rekordní z hlediska počtu a rozsahu mezinárodních akcí . Můžete je připomenout a jak jste je zvládli?

Rok 2009 byl zcela výjimečný. Jen bych rád připomněl, že Sportcentrum Račice roce 2009 pořádalo následující závody:

  • Světový pohár kanoistů 2009,
  • Mezinárodní Brněnská regata ve veslování juniorů
  • Mistrovství světa veslařů do 23 let,
  • Mistrovství světa v jízdě na dračích lodích
  • Mistrovství světa kanoistů kategorie Masters,
  • Závod Olympijských nadějí kanoistů

Mimo to naše Sportcentrum pořádalo dalších šestnáct, většinou mistrovských nebo kontrolních závodů veslařů a kanoistů. Pro pořadatelský tým Sportcentra Račice a další organizátory z jednotlivých svazů to byla skutku velká porce a jsem hrdý na to, že jsme vše zvládli se ctí.

 Veslařskou veřejnost i dnes zajímá, jak hodnotily průběh a organizaci Mistrovství světa ve veslování do 23 let orgány FISA a sami účastníci ?

Mistrovství světa do 23 let (MS U23 2009) bylo nejnáročnější akcí. Pro pořadatelský tým Račic a ČVS to byla po několika letech první zkušenost s přísnými nároky mezinárodní veslařské federace FISA na pořádání světových závodů.

Průběh závodů ztížilo počasí.Vichřice o rychlosti až 120 km za hodinu, která se přehnala areálem Sportovního centra v Račicích ve čtvrtek 23.7.2009 v podvečer málem ohrozila samotné konání MS U23 2009. Mimořádným nasazením pořadatelů i FISA se povedlo do pátečního rána přivést areál do takového stavu, že šampionát mohl úspěšně proběhnout a zajistit náhradu za poškozené lodě.

O tom, že jsme pořadatelsky uspěli svědčí spokojenost všech reprezentací a děkovné dopisy od prezidenta FISA Denise Oswalda, které zaslal na adresu Českého veslařského svazu a Sportcentra Račice a.s.

 Vrcholnou letošní událostí bude Mistrovství světa juniorů 2010 ve veslování v prvním týdnu srpna. Jaká se předpokládá účast, z kolika zemí, jak dlouho potrvá?

 Dle zkušeností z posledních obdobných šampionátů, bude Mistrovství světa juniorů (MSJ 2010) probíhat ve zhruba stejném rozsahu jako loňské Mistrovství světa veslařů do 23 let.
Očekáváme účast na 1 300 veslařů z 60 zemí z celého světa.

 Areál bude pro potřeby MSJ 2010 otevřen od neděle 1.srpna 2010 do neděle 8.8.2010.

slavnostní zahajovací ceremoniál bude v úterý 3.8.2010,
rozjiždky budou ve čtvrtek 5.8.2010,

opravné jízdy v pátek 6.8.2010,

semifinálové a finálové závody budou v sobotu 7.8.2010 a v neděli 8.8.2010.

 Jak se na tuto světovou akci připravujete? Co bude nového oproti MS do 23 let?

Velkou roli hraje ještě čerstvá zkušenost z MS U23. Snažíme se vyvarovat několika drobných nedostatků a zachovat v minimálně stejné kvalitě vše to, co se v loňském roce osvědčilo.

V průběhu roku, do termínu konání MSJ 2010, proběhnou v areálu nezbytné opravy a údržby tak, aby byly drobné nedostatky odstraněny.

 Proti roku 2009 můžeme účastníkům MSJ 2010 nabídnout větší komfort v podobě nově vybudované 1.etapy zázemí pro závodníky v cílovém prostoru. Počítáme s některými technickými úpravami - na příklad zabetonování geodetických bodů na startu a v cíli, rozšíření zdravotního a záchranného servisu, rozšíření prostoru pro novináře na tribuně a zlepšení podmínek pro fotografy na startu, větší možnosti občersvení pro návštěvníky,.....

 Zároveň mohu říci, že samotná FISA má své požadavky sestaveny v tolika manuálech a do mnoha detailů pro přípravu a uspořádání závodů, že lze téměř s jistotou očekávat, že ještě něco najdou. Pak se musíme spoléhat na naší schopnost improvizace.

 

Návštěvnost zejména závěrečných soutěží loňské "třiadvacítky" byla vysoká, mnoho příznivců přijelo z Německa i dalších evropských zemí. Jak se bude propagovat MSJ u nás a jak ve světě?

 Na základě loňských zkušeností máme vytvořen mediální plán, jehož významnou součástí je i propagování MSJ zejména v sousedním Německu, kde se veslování těší obrovské popularitě. V provozu jsou již od začátku roku internetové stránky www-racice 2010.com, kde jsou informace nejen pro účastníky mistrovství, ale i další užitečné informace o ubytování, vstupenkách či turistických zajímavostech v okolí.

 Co bude ve Sportcentru připraveno pro rekreační návštěvníky v letošní sezóně?

Areál Sportcentra Račice je pro sportování veřejnosti neustále otevřen. Naší největší nabídkou pro sportující veřejnost zůstává 5 km dlouhý silniční okruh kolem kanálu s novým asfaltovým povrchem, který návštěvníci využívají s oblibou pro jízdu na kolečkových bruslích a na kolech.

V průběhu konání drtivé většiny závodů v areálu Sportcentra Račice může veřejnost nerušeně užívat silniční okruh v areálu pro své sportovní aktivity s tím, že při závodech není z provozních důvodů možno využívat část silnice kolem cílové věže. Pro tyto účely je vybudován objezd věže. Novinkou pro sportující veřejnost bude stánek s občerstvením za cílovou věží.

Atraktivní pro návštěvníky mimo doby závodů je i možnost lovu ryb.

Pro skupiny zájemců je možno zorganizovat i tréninky na dračích lodích.

Děkuji za rozhovor

Dušan Macháček, sen.

Loading...

Domů

Meteostanice v Račicích

Studie přestavby areálu

Studie přestavby areálu

Sporty

Anketa

sezóna
Celkem hlasů 8070
Jakým způsobem jste prožili loňský rok v našem areálu?


Znak Štětí Znak Štětí Logo CzechTurizs Logo KudyzNudy Logo Canon Liblice.jpg, 24kB Logo Viva

Akce

Galerie

Galerie

Odkazy

České veslování Český svaz kanoistů ČADL